İçeriğe geçmek için "Enter"a basın
Köpek Eğitimi ve Köpek Ödülleri

Köpek Ödülü Çeşitleri Nelerdir? Nereden Satın Alınır?

Köpek ödülü çeşitleri birden fazla çeşidi içermektedir. Peki bunlara neden ihtiyaç duyarız? Dilerseniz, bu konudan başlayalım. Köpeğinize öğretmek istediğiniz davranışların kolay yolunu bundan yıllar öncesinde bulan Rus fizyolog İ. Pavlov (1849-1936) yıllarında yapmış olduğu koşullu öğrenme (ödüllü öğrenme) yöntemini deneği olan köpek üzerinde göstermiştir. O zamanki yapmış olduğu deney üzerindeki başarısı sayesinde birçok hayvana ödüllü öğrenme yoluyla eğitimler verilmiştir.

Yukarıda görmüş olduğunuz İ. Pavlov’un koşullu deneyinde izlenmiş yolların birer canlandırmasıdır. Pavlov köpek üzerinden ödüllü koşullanma yoluyla yapmış olduğu deneyde hayvanların da eğitilebileceğini kanıtlamıştır. Bu formül sonraki petshop sektöründe hayvan ödülleri alanı açılmasına da temel oluşturmuştur. Bugün kedi, köpek, kuş, kemirgen, sürüngen hemen hemen evcil hayvanların tümü için ödüller başlığı altında satılan çokça ürünler piyasada mevcuttur. Biz tüm bu türlerden köpek kategorisindeki dostlarımızın ödüllerinden bahsedeceğiz. Bahsi geçecek olan tüm ödüllere pet shoplardan veya sitemiz Petihtiyac.com’da bulunan köpek ödülleri kategorisinden ulaşabilirsiniz.

Köpek Eğitimi ve Köpek Ödülleri

Köpekler, eğitim için en uygun çağları yavru oldukları dönemlerdir. Sizinle inatlaşmaz, tam tersine öğrenmek için sürekli sizi takip ederler. Öncelikle karşıdan sizi dikkatli bir şekilde bir çocuk gibi izlerler, aynı hareketi yapmasını beklediğinizi bilircesine sonrasında hareketi tekrar ederler. Ancak, yetişkin bir köpek için bir hareketi öğretmek o kadar kolay değildir. Kendisinden beklediğiniz hareketi gerçekleştirmesi için vereceğiniz ödülü, ona karşı olan iyi niyetinizi bazen sömürebilirler. Ancak, belli bir süre sonra size ve ailenize yaşadığınız ortama alışabilmektelerdir. Köpek ödülleri köpeğinizin yaşına, cinsine ve cinsiyetine göre bile değişiklik gösterebilir. Örneğin yavru bir dişi köpek biraz şekilli ve tatlımsı ödülü tercih ederken, erkek yavru köpek yumuşak ancak aromasız ödülleri tercih edebilir. Yetişkin bir köpek ise daha sert, et cinsi ödülü tercih edecektir. Kısaca, yetişkin köpekler köpek ödül kemiğini, köpek ödül etlerini köpek ödül bisküvisine tercih edebilirler. Yani, köpek lezzet ödülleri ve köpek maması tercihleri köpekten köpeğe değişebilmektedir. Tabii ki değişen sadece bunlar değildir. Aynı zamanda köpeğin cinsi, cinsiyeti ve yaşına göre köpek malzemeleri de değişebilmektedir.

Dişi ve Erkek Köpeklerin Ödül Tercihleri

Dişi köpekler ve erkek köpekler cinsiyetleri gereği bazı durumlarda farklı tepkiler verebilmektelerdir. Dişi köpek yavruları varsa daha koruyucu olduğu için mama veya ödül bisküvisi, içecekler konusunda daha hassas olabilir ve tedbirli olmaya çalışırlar. Eğer baba olan erkek köpek aynı ev içerisinde yaşıyorsa aynı tepkinin bir tık fazlasını o da gösterecektir. Anne ve baba köpekler yavruları söz konusu olunca koruma amaçlı saldırgan tavırlar sergileyebilirler. Ancak bu saldırgan tavırlar bir süre sonra sizi tanıdıkça ve size alıştıkça geçecek ve yerini güvene bırakacaktır. Bahsettiğimiz tepkileri köpekler evinizde yeniyken verebilmektelerdir. Zaten sizinle yaşayan köpeklerinizden bu tür davranışlar görmeniz pek de olası değildir. Dişi köpekler cinsiyetleri gereği, şekilli veya çubuk şeklinde etleri, sebzeli ve yumuşak etten ödülleri tercih edebilirler. Erkek köpekler ise daha sert, et yoğunluklu ve sebze azınlıklı kraker, bisküvileri, kemikleri ve stick denilen çubukları tercih ederler. Ancak bazı köpek türleri, cinsleri gereği mesela süs köpekleri türü gibi köpekler genellikle yumuşak ve rahat çiğneyebilecekleri ödülleri tercih ederler. Böylece minyon tipli süs köpekleri rahatça ödüllerini çiğneyebilip, ödüllerinin keyfini çıkarabilmektelerdir.