22 Haziran 2024 00:19

VakıfBank’tan sürdürülebilir büyümeye artarak devam eden destek

VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, sürdürülebilir bankacılık temalı kredileri de içinde bulunduran Dünya Bankası kaynaklı kredi kullandırımlarının 100 milyon doları aştığını belirtti.

Bankadan yapılan açıklamaya göre, VakıfBank, sürdürülebilir bankacılık alanında atılan adımlar ve yapılan çalışmalarla Türk bankacılık sektöründe aktif ve öncü konumda olma hedefini sürdürüyor.

Çevre dostu uygulamalar ve sürdürülebilir bankacılık alanında öncü çalışmalar yürüten VakıfBank, farklı yapılar altında pek çok sürdürülebilir temalı fonu ülke ekonomisine kazandırmaya ve toplumun farklı kesimlerinin ihtiyaçlarına uygun ürünler haline getirmeye devam ediyor.

Açıklamada görüşlerine yer verilen VakıfBank Genel Müdürü Abdi Serdar Üstünsalih, sürdürülebilir temalı fonlama kaynaklarının önemine işaret ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yurt dışından uzun vadeli ve uygun maliyetli kaynak temin etme ve temin edilen kaynağın toplumun geniş kesimine finansman sağlaması konusunda pek çok önemli işleme imza attık. Sürdürülebilir bankacılık temalı kredileri de içinde bulunduran Dünya Bankası kaynaklı kredi kullandırımları 100 milyon doları aştı. Bu vesileyle, kurumsal stratejimizin vazgeçilmez bir parçası olan sürdürülebilirlik faaliyetleri ile uyumlu olarak Acil Durum Firma Destek Paketi kapsamında Kadın İşletmeler, Genç İşletmeler ve Kırsal Bölgelerde Faaliyet Gösteren İşletmelere ihtiyaçları olan finansmanı sağlamış olduk.

Yurt dışından sağladığımız uzun vadeli ve uygun maliyetli kaynakların milli ekonomiye transferi sayesinde sürdürülebilir bankacılık hedefinin ötesinde sürdürülebilir kalkınmaya katkı sağlamaya devam ediyoruz. Bundan sonraki süreçte de sürdürülebilir finansman kapsamında, uluslararası finansal kuruluşlarla olan iş birliklerimizin devam etmesini temenni ediyorum.’’

– ‘Sosyal temalı kredi kullandırımlarımızın toplamı 788 milyon TL’yi aştı’

Üstünsalih, Dünya Bankası ile imzalanan ve sözleşme büyüklüğü 250 milyon dolar olan söz konusu fonlamanın uluslararası kalkınma bankaları özelinde tek seferde sağlanan en büyük montanlı kredi anlaşması olma özelliğini taşıdığını bildirdi.

Tüm dünyayı sarsan Kovid-19 salgınının ekonomiye etkilerini en aza indirmek amacıyla, VakıfBank olarak toplumun her kesimini gözeterek reel sektörün finansal ihtiyaçlarını etkin bir şekilde fonlamaya devam ettiklerini aktaran Üstünsalih, şunları kaydetti:

‘Dünya Bankası kaynaklı ‘Acil Durum Firma Destek Paketi’ kapsamında, özellikle sürdürülebilir büyümenin en önemli yapı taşlarından olan genç girişimcilere 13,5 milyon TL, kalkınmada öncelikli bölgelerdeki KOBİ’lere 378 milyon TL ve kadın girişimcilere 397 milyon TL destek sağladık. Böylece sosyal temalı kredi kullandırımlarımızın toplamı 788 milyon TL’yi aştı.

Ayrıca başvuru aşamasında da 298 milyon TL tutarında kredi talebi bulunuyor. Dünya Bankası tarafından belirlenen şartları sağlayan firmalara, alanında uzman insan kaynağımız sayesinde ivedilikle çözüm sunmaya devam ediyoruz, bu sayede önümüzdeki süreçte kredi kullandırımlarının önemli ölçüde artacağını bekliyoruz.’’

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- REKLAM -
Son Eklenen Haberler
Diğer Haberler