10 Aralık 2023 17:15

“Uluslararası cam yılı ve camın mucizeleri” Şişecam Cam Konferansı’nda kutlandı

Şişecam, global cam sektörünün önde gelen temsilcilerini bu yıl 37’ncisini gerçekleştirdiği Şişecam Uluslararası Cam Konferansı’nda bir araya getirdi.

Şişecam açıklamasına göre, İstanbul’da hibrit olarak düzenlenen, camın üstün yeteneklerinin sektörün tüm paydaşlarının katkısı ve iş birliği ile geliştirilmesine yönelik bir platform yaratmak hedefiyle hayata geçirilen Şişecam Cam Konferansı’nın bu yılki ana teması “Uluslararası Cam Yılı” oldu.

Uluslararası Cam Yılı’nın sektörün gelişimini destekleyen yeni fikirlerin geliştirildiği panellerle kutlandığı konferans, sektörün önde gelen temsilcilerini ve bilim insanlarını bir araya getirdi. Konferansta, hayatın her alanında stratejik öneme sahip olan camın teknolojik, bilimsel ve ekonomik önemi ele alınırken, camın sınırları olmayan gelişim yolunun daha da açılmasına yönelik çalışmalar yapıldı.

Uluslararası Cam Komisyonu’nun (ICG) eski Başkanı William Turner’ın adını taşıyan panelde, cam biliminin gelişimine uzun yıllar hizmet ederek uluslararası başarılara imza atan üç kadın mühendis; Alev Yaraman, Hande Sesigür ve Gülçin Albayrak bir araya geldi. Panelde cam biliminin önemi, gelişimi ve kadınların yeri konularını sektör temsilcileri ve bilim insanlarıyla paylaştılar.

Özel açılış oturumuyla başlayan konferans 10 tematik paralel oturumu ile devam etti. Konferans kapsamında 56’sı sözlü, 18’i poster olmak üzere 74 çalışma sunuldu.

– ‘Yüzde 100 ve sonsuz kez geri dönüştürülebilme özelliği ile cam, gezegenimizin ihtiyaçlarına yönelik en doğru çözüm’

Açıklamada görüşlerine yer verilen Şişecam Yönetim Kurulu Başkanı ve Murahhas Üyesi Prof. Dr. Ahmet Kırman, camın 5 bin yıllık geçmişiyle olduğu kadar gelecek için de çok değerli bir materyal olduğunu belirtti.

Dünyanın salgının ardından ekonomik ve jeopolitik risklerin yanında doğaya yönelik risklere karşı da mücadelesini sürdürdüğünü kaydeden Kırman, şöyle devam etti:

‘Gıda krizi, enerji kısıtı gibi yeni risklere karşı çözüm arayışları sürerken, cam sürdürülebilirliği destekleyen üstün yönleriyle sadece geçmişin değil, geleceğin de en stratejik malzemelerinden biri olarak öne çıkıyor. Şişecam’da biz, camı sadece bir iş kolu olarak değil, aynı zamanda insanlığa hizmet için çok önemli bir araç olarak görüyoruz. 37 yıldır hayata geçirdiğimiz Şişecam Uluslararası Cam Konferansları ile camın üstün yeteneklerinin geliştirilmesinde rol oynayan çok önemli bir platform yaratmayı hedefliyoruz.’

Kırman, yüzde 100 ve sonsuz kez geri dönüştürülebilme özelliği ile camın gezegenin ihtiyaçlarına yönelik en doğru çözüm olduğunu ifade ederek, ulaşımdan barınmaya mimariden enerjiye, sağlıktan iletişime kadar pek çok alanda kilit rol oynayan camın, benzersiz yapısı sayesinde Birleşmiş Milletler sürdürülebilir kalkınma hedeflerine doğrudan hizmet eden büyük bir kullanım çeşitliliği ve zenginliğini içinde barındırdığına dikkati çekti.

Sonsuz potansiyeli ile camın eşsiz bir hikâyesi olduğunu ifade eden Kırman, ‘Şişecam’ın 37 yıldır hayata geçirdiği Uluslararası Cam Konferansları, sektörün paydaşlarını bir araya getiren ve camın üstün yeteneklerinin geliştirilmesinde kritik rol oynayan önemli bir platform olarak öne çıkıyor. Yeni ürünlere bilim tabanlı araştırmalarla varılacağına, yaşamın ve gezegenimizin ihtiyaçlarına cevap veren camın inovasyon ve transformasyonla gelişimini sürdüreceğine inanıyorum.’ değerlendirmesinde bulundu.

– ‘Cam olmasaydı dünya çok daha kırılgan ve monoton olurdu’

Şişecam Genel Müdürü Görkem Elverici de cam olmasaydı medeniyetler ilerlemeyeceğini ve dünyanın estetikten yoksun olacağını belirterek, ‘Cam ikamesiz birçok yeteneğinin yanı sıra, yeni dünya düzeninin ihtiyaçlarını karşılayabilecek ürünler ve teknolojiler yaratmak için gelişmelere ve yeniliklere de açık, çok özel bir malzeme… Biz de bu bilinçle, daha iyi bir gelecek için inovasyon kaslarımızı durmaksızın geliştirip gezegenin ve insanlığın yararına projeler üretiyoruz.’ ifadelerini kullandı.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- REKLAM -spot_img
Son Eklenen Haberler
Diğer Haberler