19 Haziran 2024 03:08

Türkiye’nin ilk kargo ve lojistik zirvesi 25 Mayıs’ta başlıyor

Türkiye’nin en önemli sektörlerinden biri haline gelen kargo ve lojistik sektörü, Türkiye Kargo, Kurye ve Lojistik İşletmecileri Derneği (KARİD) öncülüğünde bu yıl ilk kez hayata geçirilen Post and Parcel International Summit’de (PPIS) bir araya geliyor.

Yurtiçi Kargo’dan yapılan açıklamaya göre, kargo ve lojistik sektörü son bir yılda 10 milyar liranın üzerinde yatırım gerçekleştirdi. E-ticaretin yükselişiyle birlikte Türkiye’nin en önemli sektörlerinden biri haline gelen kargo ve lojistik sektörü, KARİD başkanlığında Post and Parcel International Summit’te bir araya geliyor.

KARİD tarafından düzenlenen zirvede Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nun (BTK) üst düzey yöneticilerinin yanı sıra, e-ticaret, otomasyon sistemleri, yeşil lojistik, e-ihracat, son kilometre lojistiği gibi birçok alanda faaliyet gösteren şirketlerin tepe yöneticileri yer alacak.

– ‘Milyonlarca insana istihdam sağlıyoruz’

Açıklamada değerlendirmelerine yer verilen KARİD Başkanı ve Yurtiçi Kargo Genel Müdürü Fatih Önyol, bu organizasyonun Türkiye’de ilk defa düzenlendiğini, gelecek yıllarda da devam ederek gelenekselleşeceğini belirtti.

Kargo ve lojistik sektörünün oluşturduğunu istihdamı vurgulayan Önyol, ‘Bugün 200 binden fazla çalışanıyla Türkiye’nin dört bir yanında vatandaşlarımıza hizmet götüren kargo ve lojistik sektörü, tedarikçi firmalarını da göz önünde bulundurursanız milyonlarca insana istihdam sağlıyor. Sektörün 50 binden fazla aracı her gün yollarda yüz binlerce kilometre yapıyor. Sektörü Türk ekonomisine katkısı yüz milyarlarca liranın üzerindedir.’ ifadelerini kullandı.

Fatih Önyol, şöyle devam etti:

‘Günümüzde kargo ve lojistik sektörü ticaretin en önemli köprülerinden biri haline gelmiş durumdadır. Dolayısıyla bu sektörde yaşanması muhtemel sorunlar, ekonomimizde ciddi yaralar açabilir. İşte tam bu nedenle KARİD olarak sürekli sektörümüzü bilgilendirmek ve geliştirmek istiyoruz. Bu isteğin en önemli göstergelerinden biri de işte bu zirvedir.Bu bağlamda Kargo, kurye, e-ticaret firmaları ile onlara hizmet sunan tüm alt sektör temsilcilerini, 25-26 Mayıs 2022 tarihlerinde Pullman İstanbul Kongre Merkezi’nde gerçekleşecek Post & Parcel Uluslararası Zirvesi’nde buluşturuyoruz. Bu buluşma sadece standların açıldığı bir zirve olmayacak. PPIS’te 2 gün boyunca alanında uzman konuşmacılarla sektörün değişen yeni yüzü, beklentileri, gelişme alanları, yapay zeka ve otonom teslimat araçları gibi yeni teknolojilerle entegrasyonu ve sorunları masaya yatırılacak.’

– ‘Esnafımızı Londra’ya, Berlin’e, New York’a ulaştırıyoruz’

Yurtiçi Kargo Genel Müdürü Önyol, gelinen noktada Türk kargo ve lojistik sektörünün iç pazara sunduğu altyapısının, yük taşıma kabiliyetinin ve olası krizlere uyum sağlayabilme kapasitesinin, dünyanın pek çok gelişmiş ülkesinden daha iyi olduğunu vurguladı.

‘Lojistik gücümüz sadece sınırlarımız içerisinde gerçekleştirdiğimiz operasyonlardan oluşmuyor. Türk ticaretini dünyanın dört bir yanına taşıyoruz. Bu sayede, nasıl ki Kars’ta konuşlu bir peynirciye İstanbul’da satış yapabilme olanağı sunuyorsak, aynı şekilde o peynirci esnafımızı Londra’ya, New York’a, Berlin’e ulaştırıyoruz.’ ifadelerini kullanan Önyol, kargo sektörünün 2021 yılında sadece e-ticaret sektöründen kaynaklı 3 milyar 347 milyon adet siparişi tüketicilerle buluşturduğunun altını çizdi.

Önyol, şu değerlendirmelerde bulundu:

‘Önümüzdeki yıl sektör beklentisi ise yüzde 40 artışla 4 milyar 685 milyon adete ulaşmak. E-ticaret kargolarının dışında bir o kadar da işletmeler arası giden kargolar var. İşte bu artış beklentilerini sağlıklı bir şekilde karşılamak için; sektör ekonomide yaşanan dalgalanmalara rağmen son bir yılda tam 10 milyar liralık yatırım gerçekleşmiş durumda. Artık eski kargo ve lojistik sektörü yok. Son birkaç yıl içerisinde tüm talepleri rahatlıkla taşıyabilecek kargo ve lojistik sektörünü oluşturduk. İşte bu yatırımları, çalışmaları yakından görmek isteyen, sektörümüzü tanımak isteyen her katılımcıyı 25-26 Mayıs’ta Pullman İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenecek organizasyonumuza davet ediyoruz.’

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- REKLAM -
Son Eklenen Haberler
Diğer Haberler