14 Temmuz 2024 01:09

Türkiye’nin ilk hibrit enerji santrali 6 üniversiteden 47 öğrenciyi ağırladı

Cengiz Holding’in Özaltın Holding ile ortak iştiraki Kalehan Enerji’nin Doğu Anadolu’daki enerji yatırımlarından olan ve Türkiye’nin ilk hibrit enerji santralini içeren hidroelektrik ve güneşten elektrik üretim tesisleri, öğrenciler tarafından ziyaret edildi.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, Bingöl’de bulunan Aşağı Kaleköy Birleşik Yenilenebilir (Hibrit) Elektrik Üretim Tesisi, Yukarı Kaleköy Barajı ve Hidroelektrik Santrali ile Elazığ’daki Beyhan-1 Barajı ve Hidroelektrik Santrali, Elektrik Mühendisleri Odası (EMO) Ankara Şubesi’nin organizasyonuyla 6 farklı üniversiteden 47 öğrenciyi ağırladı.

Bu kapsamda düzenlenen gezinin ilk gününde, Beyhan-1 Barajı ve HES İşletmesi’ni ziyaret eden öğrenciler, yetkililerden detaylı bilgi alarak elektrik üretimini yerinde inceleme fırsatı buldu.

Türkiye’nin en büyük kurulu güce sahip dokuzuncu, özel sektör tarafından işletilen barajlar içerisinde ise Türkiye’nin en büyük kurulu güce sahip ikinci HES projesi unvanına sahip Beyhan-1 Barajı ve HES’i gezen öğrenciler, 591 megavat kurulu güçteki tesisi yakından tanıma fırsatına sahip oldu.

Gezinin ikinci gününde Aşağı Kaleköy ve Yukarı Kaleköy Barajları ve HES işletmelerini ziyaret eden öğrenciler, Aşağı Kaleköy Birleşik Yenilenebilir (Hibrit) Elektrik Üretim Tesisi’nde aynı merkezde güneş ve sudan elektrik üretimi hakkında bilgi aldı.

Öğrenciler, Uluslararası Büyük Barajlar Komitesi tarafından ‘En İyi (Örnek) Proje’ ödülü alan Yukarı Kaleköy Barajı ve HES’i de yerinde inceleme şansı da yakaladı.

- REKLAM -
Son Eklenen Haberler
Diğer Haberler