14 Temmuz 2024 01:07

Türkiye’deki Sanayi Sektörleri 

Türkiye’de sanayi 7 ana sektör grubuna ayrılır. 7 ana sanayi sektör grubunu ise kendi içerilerinde dallara ayırmak mümkündür. “7 iklim-4 mevsim” şeklinde bahsedilen ülkemiz doğal kaynakları bakımından da çok zengin olmasından dolayı ilgili sanayi sektörleri de ziyadesiyle gelişmiştir. Başlıca sektör grupları şu şekildedir:

  • Besin(Gıda) Sanayisi
  • Tekstil Sanayisi (Deri, Giyim, Dokuma)
  • Maden Sanayisi
  • Otomotiv ve Makine Sanayii
  • Endüstriyel Ürünler Sanayii
  • Orman Ürünleri Sanayii
  • Çimento, seramik ve Cam sanayii

Besin ve Gıda Sanayii

Hammaddesi hayvansal ve bitkisel ürünlere dayalı olan sanayi türüdür. Yukarda belirtilen sektör grupları içerisinde belki de en kalabalık ve çeşitli olanıdır. İçerisinde tütünden alkollü içeceklere, yağ sanayisinden şeker ve un sanayisine kadar çok geniş bir alana sahiptir. Ayrıca tekstil sanayisinin de büyük tedarikçilerindendir. ( deri, pamuk, ip ve iplik sağlayarak…) 

Tekstil Sanayisi
Türkiye’nin en gelişmiş sanayi sektörüdür. En çok çalışan istihdam etme özelliğine sahip sektör grubudur.

Maden Sanayi
Ülkemiz bilindiği üzere yer altı ve yer üstü kaynaklar açısından oldukça zengin bir bölgede yer almaktadır. Alüminyum bakır ve pek çok kömür çeşidi ülkemizde aktif olarak elde edilmekte ve işlenmektedir.

Otomotiv ve Makine Sanayii
Genellikle pazar yakınlığı avantajından dolayı Marmara bölgesinde yoğunlaşmış olan bu sektör grubu her ne kadar istediğimiz düzeyde olmasa da gelişmeye devam etmektedir.

Endüstriyel Ürünler Sanayii
Petrol bazlı ürünler, ilaç fabrikaları, lastik ve kauçuk işleme sistemleri ve suni tarımsal gübre fabrikalarını bünyesinde barındıran sektör grubudur.

Orman Ürünleri Sanayi
Ülkemizde yeşilin ve doğanında çok sevildiğini ve korunduğunu aklımızda bulundurarak şunu söyleyebiliriz ki orman ürünlerinin çokluğu ve sektörün büyüklüğü uluslararası piyasayla yarışabilecek düzeydedir. Doğal koşullardan dolayı akdeniz ve Karadeniz bölgelerinde yoğunlaşmıştır.

Çimento seramik ve cam sanayi 
Kültür miraslarımızdan da sayabileceğimiz bu sektör ve içindekilerin tarihe çok eskiye dayanmaktadır. Yine yoğunluk Marmara bölgesinde olmak üzere çok geniş bir sektör grubudur.

- REKLAM -
Son Eklenen Haberler
Diğer Haberler