21 Haziran 2024 23:03

Türkiye’de sigortalı KOBİ oranı yüzde 25

Pandemi, değişken döviz kurları, artan maliyetler ve iklimsel risklerin arttığı günümüzde yaşanan sıkıntılı süreç yeni riskleri ve zorlukları beraberinde getiriyor. Yeni risk alanlarının artış göstermesi özellikle de küçük ve orta boy işletmeleri zorluyor. Monopoli Sigorta Kurucu Ortağı ve CEO’su Erol Esentürk, sigorta yaptırma oranları hala çok düşük olan KOBİ’lerin karşı karşıya olduğu riskleri ve ticari sürekliliği için kendilerini güvence altına alabilecekleri sigorta tipleri hakkında bilgi verdi.

  • Türkiye’de sigortalı KOBİ oranı yüzde 25

KOBİ’lerin faaliyetlerini sürdürürken herhangi bir zarara uğrama ihtimallerine karşı çeşitli sigortaları yaptırması gerektiğini belirten, ancak Türkiye’de KOBİ’lerin sigorta yaptırma oranlarının Türkiye’de hala yüzde 25 civarında olduğunu vurgulayan Monopoli Sigorta Kurucu Ortağı ve CEO’su Erol Esentürk: “Aslında sigorta KOBİ’ler için ihmal edilmemesi gereken bir husus. Çünkü işleri için çok önemli yatırımlar yapıyorlar ve başlarına gelebilecek bir olay ile tüm yatırımları yok olabiliyor. Finansal kayıplar, üçüncü şahıslara karşı sorumluluk, yangın, sel, enkaz kaldırma, hırsızlık, toprak kayması, deprem, işveren sorumlulukları, siber güvenlik gibi birçok farklı riske karşı KOBİ ve esnaflara önemli güvenceler sunuluyor. Özellikle ekonomik sıkıntıların arttığı pandemi süreci üstüne Rusya-Ukrayna arasındaki savaş sebebiyle ile ticaretin olumsuz etkilenmesi gibi olumsuz koşullarda KOBİ ve esnafların müşterilerine, çalışanlarına, makinelerine, elektronik cihazlarına ve hatta işletme kârlarına dair endişeleri ortadan kaldırmak için sigorta büyük bir güvence oluşturuyor. Tabii sigorta poliçesi almak kadar önlem almak da çok önemli… Çünkü yaşanan çok büyük hasarlar incelediğimde aslında bu boyutta olmaması gereken hasarlarmış. Bu durumda hem onlar kaybediyor hem sigorta şirketleri. Bunun için önlem ve sigorta birlikte olmalı” dedi.

  • Siber saldırı KOBİ’ler için büyük tehlike

Dijitalleşen dünyada siber güvenlik konusunun büyük önem taşıdığını vurgulayan Monopoli Sigorta Kurucu Ortağı ve CEO’su Erol Esentürk, “Pandemi süreci ile birlikte uzaktan çalışmaya geçilmesi, alışverişlerin online yapılması, bireysel ve kurumsal görüşmelerin dijital ortamda yoğunlaşmasıyla siber saldırıların sayısını da arttırdı. Bu yüzden günümüzde yalnızca büyük ölçekli şirketlerin değil, KOBİ’lerin de kişisel verilerini koruma konusuna önem vermesi gerekiyor. Verizon’ın 2021 Veri İhlali Araştırmaları Raporu’na göre KOBİ’lerin %61’i geçen yıl en az 1 kez siber saldırıya uğradığını bildirdi. Özellikle küçük işletmelerin veri korumaya önem vermediğini bilen siber saldırganların hedefinde oluyor. KOBİ’lerin karşılaşacakları en küçük siber saldırı bile çok büyük sıkıntılar yaratabilir. Herhangi bir veri koruma planına sahip olmayan KOBİ’ler güvenlik, mali kayıp, yasal sorunlar, operasyonel vakit kaybı gibi ciddi sıkıntılar yaşayabilirler. Bir siber saldırı hassas verilerin çalınmasıyla sonuçlandığı zaman hem kişisel veriler ve işletmeyle ilgili tüm bilgiler hem de müşterilerin bilgileri tehlikeye giriyor. Siber saldırganlar genellikle IP adresleri, iletişim bilgileri ve finansal bilgileri hedefliyor. Bu bilgileri elde eden saldırganlar KOBİ’leri para karşılığı tehdit edebiliyor, bazı verileri ifşa edebiliyor ve işletmelerin batmasına bile neden olabiliyor. Siber saldırılardaki artış, siber sigortaya olan talebi de artırdı ve KOBİ’lerden sigorta şirketlerine ciddi talep gelmeye başladı. Şirketler, siber saldırıların neden olacağı iş durması ve kişisel verilerin korunması için sigorta yaptırmak istiyor. Özellikle son bir yılda siber sigortaya olan talebin yüzde 50 arttığı, bu talebin de büyük çoğunluğunun küçük işletmelerden geldiği görülüyor” dedi.

KOBİ’lerin sigortayı bir masraf değil aslında onların iş sürdürülebilirliğini sağlayan bir koruma olduğunu anlamalarının önemli olduğunun altını çizen Erol Esentürk, “Bu konuda acentelere büyük görev düşüyor. Yaşadığımız bu dönemde KOBİ’lere daha fazla risk yönetimi yapılması gerektiğini anlatmalı, faaliyet grupları özelinde belirlenen ürün içerikleriyle, ihtiyaçlarını maksimum şekilde karşılayacak poliçe seçimlerini yapmaları konularında yardımcı olunmalı” diye ekledi.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- REKLAM -
Son Eklenen Haberler
Diğer Haberler