19 Mayıs 2024 14:46

SAÜ’de İş Hayatında Kadın Mikro Yeterlilik Programı Düzenlendi

SAKARYA- Sakarya Üniversitesi Topluma Katkı ve Sürdürülebilirlik Koordinatörlüğü (TOKAS) önderliğinde geliştirilen Geleceğe Yön Veren Kadınlar Akademisinin ilk faaliyeti “İş Hayatında Kadın Mikro Yeterlilik Programı”, Sakarya TEKNOKET ve Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası (SATSO) iş birliği ile düzenlendi.

İş hayatına hazırlanan kadın öğrencilerin kariyer, iş yaşam becerileri, sürdürülebilirlik ve proje yönetimi konularında güçlendirilmesini amaçlayan programın açılış töreni 3 Mayıs Cuma günü Sakarya Üniversitesi’nde gerçekleştirildi.

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Hamza Al programın açılış konuşmasında, İş Hayatında Kadın Mikro Yeterlilik Programının, mikro yeterlilik yöntemi ile hazırlanan ve kadınlara yönelik yapılan, Türkiye’deki ilk uygulama olduğunu belirtti. Rektör Al, “Kadınların iş dünyasındaki gücünü arttırmak ve kariyerlerini yönlendirmek için bu değerli programa ev sahipliği yapmaktan gurur duyuyoruz. Geleceğe Yön Veren Kadınlar Akademisi ile iş birliği kurma, bireysel gelişim ve sertifikalı eğitimlerle kız öğrencilerimizin yeteneklerini geliştirmeyi amaçlıyoruz. Üniversitemizin en önemli projeleri arasında yer alan bu program öğrencilerimize yetkinlik sağlayarak farklı sektörlerde söz sahibi olmalarını sağlayacak” ifadelerini kullandı.

Prof.Dr. Hamza Al’ın ardından konuşan Sakarya Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof.Dr. Özer Köseoğlu, “Birleşmiş Milletler Kalkınma Hedefleri ile SAÜ Sürdürülebilir Kalkınma ve Yeşil Kampüs Hedeflerini mikro yeterlilik ile ilişkilendirdik. Böylece eşitsizliklerle mücadele, kadın istihdamı, işbirliği ve ortaklık geliştirme gibi birçok farklı hedefi bünyesinde bulunduran “İş Hayatında Kadın Mikro Yeterlilik Programı”nı hayata geçirmiş olduk. Türkiye’de bir ilk olan mikro yeterlilik programı, net bir öğrenme çıktısı sunması, ölçme ve değerlendirme faaliyetlerini uygulaması, program sonunda transkripte benzer nitelikte dijital rozet ile eğitim sertifikası sunması nedeniyle klasik sertifika programlarından farklıdır. Uluslararası karşılığı bulunan bu programı, ücretsiz ve öncelikle kız öğrencilerimize vererek ülkemize öncü olmak istiyoruz. Bu vesileyle, Sakarya Üniversitesi olarak geleceğe yön veren güçlü kadınların yetişmesine katkıda bulunmaya devam edeceğiz” şeklinde konuştu.

Program, Nitelikli Eğitim, Cinsiyet Eşitliği, Eşitsizliklerin Azaltılması, Hedefler için Ortaklıklar başta olmak üzere pek çok Küresel Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi ile uyumlu olarak gerçekleştiriliyor. Programda “kariyer keşfi, zaman yönetimi, verimlilik, iletişim, liderlik, dayanıklılık, kriz yönetimi, dijital yetkinlikler, hukuk ve kadın hakları, sürdürülebilir kalkınma, çevre bilinci, sürdürülebilir yaşam tarzı, sosyal girişimcilik, proje yönetimi ve mülakat simülasyonu” konularını içeren program, sektörün önde gelen isimleri ve deneyimli akademisyenlerle etkileşim imkanı sunarak öğrencilere gerçek dünya deneyimi kazandırmayı ve güçlü profesyonel bir ağ oluşturmalarına yardımcı olmayı hedefliyor.

Ayrıca, programı başarıyla tamamlayan öğrencilere, 5 AKTS’ye denk gelen dijital rozet ve eğitim sertifikası verilecek. Bu programdan elde edilen rozetler de Sakarya Üniversitesi’nde üniversite ortak seçmeli dersi yerine saydırabilecek.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- REKLAM -
Son Eklenen Haberler
Diğer Haberler