19 Mayıs 2024 14:58

Ödül mamasıyla ekonomiye katkı

İzmirli tanınmış iş insanı Mehmet Nezir Aktaş’ın yurt dışından temin ettiği hayvan organları, ülkede ödül mamasına dönüştürülüyor. Yurt dışına ihraç edilen katma değeri yüksek ürün, ekonomiye katkı sağlıyor.

İZMİR- İzmir Serbest Bölge’de 7 bin metrekare kapalı alanda modern koyun bağırsağı üretim tesisi olan MNA-CA markasının kurucusu Mehmet Nezir Aktaş, köpek ödül mamaları üretiyor. Hijyen kurallarına uygun üretilen ödül mamalarının tescilcilli ve antibakteriyel olduğunu kaydedildi. Mamaların hayvanların sağlığına iyi geldiğini söyleyen Aktaş, “Köpeklerimizin nefes, ağız ve diş sağlığı için koruyucu bir ürün. Ayrıca kalp atışlarını düzenleyip akciğerlere de iyi geliyor. ABD ve Kanada başta olmak üzere çeşitli Avrupa ülkesine ihracat yapıyoruz Avrupa ülkelerindeki hayvanseverlerden de ilgi var. Dana’nın erkeklik organından elde ettiğimiz için hammaddeyi temin etmede sorunlar yaşıyoruz. Bu yüzden hammaddeyi Afrika’da 5 ülkeden ve Orta Asya’da ise Bişkek’ten elde ediyoruz” dedi.

Hammadde kolaylığı sağlanırsa Türkiye için önemli bir ürün ortaya çıkacağını belirten  Aktaş, “Şu an yaklaşık 70-80 milyon dolar geliri var. Ancak belirttiğim gibi hammaddeye ulaşımda kolaylık sağlanması gerekiyor. Yükte hafif pahada ağır bir ürün. Bu yüzden de ülkemize getirisi çok fazla olacaktır” dedi.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- REKLAM -
Son Eklenen Haberler
Diğer Haberler