14 Temmuz 2024 02:12

Michelin Grubu’nun küresel satışları 9 ayda 20,7 milyar avroya ulaştı

Michelin Grubu’nun konsolide satışları, yılın 9 ayında 2021’in aynı dönemine göre yüzde 20,5 artarak 20,7 milyar avroya ulaştı.

Michelin açıklamasına göre, grubun küresel satışları, ocak-eylül döneminde 20,7 milyar avroya çıktı.

Süregelen tedarik zincirindeki sorunlar, yaygın enflasyon ve gelecekteki talebe ilişkin sınırlı görünürlülükle şekillenen bir pazar ortamında satışlarını artıran Michelin, yılın son çeyreğine girerken başarılı bir operasyon yönetmeye devam ediyor.

Rusya’dan çıkış ve özellikle ikinci çeyrekte Çin’de yaygın olarak uygulanan sokağa çıkma yasaklarından kaynaklanan talep düşüklüğü gibi faktörlere rağmen Michelin’in satış adetleri yıl bazında sabit kaldı. Bu durum, artan Asya ithalatından ve dağıtımdaki yüksek stoklardan üçüncü çeyrekte geçici olarak etkilenen pazar ortamında, grubun öncelikli olarak birim marjlarını korumaya odaklandığına işaret ediyor.

Michelin Grubu, fiyat karması etkisinden 2 milyar 459 milyon avroluk bir artış sağlarken, bunda sistematik olarak satış fiyatlarındaki yüksek maliyetleri aktarma politikası ve fiyat endeksleme hükümleri etkili oldu. 18 inç ve daha büyük ebatlı lastiklerin otomotiv segmenti satışlarındaki payı sürekli artarken, madencilik lastiği satışlarında yükseliş yaşandı.

Grubun gelir büyümesine yüzde 1,1 katkı sağlayan lastik dışındaki iş kollarında yüzde 22 artış sağlandı. ABD dolarının avro karşısında değer kazanması başta olmak üzere olumlu kur etkisinden kaynaklanan kazanç ise 1,1 milyar avro oldu.

- REKLAM -
Son Eklenen Haberler
Diğer Haberler