21 Haziran 2024 22:30

İGA’dan “geleceğin teknolojilerine” destek

 İstanbul Havalimanı işletmecisi İGA ile İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ) ARI Teknokent işbirliğiyle 2022 yılının ilk çeyreğinde hayata geçirilen ‘İGA Hub Girişimcilik Programı’nda finale kalan 6 girişim projesine 800 bin lira ödül verildi.

İGA’dan yapılan açıklamaya göre, sivil havacılık ve havalimanı işletmeciliği alanında teknolojik gelişmeleri bugünden yakalamak amacıyla düzenlenen programa, teknoloji alanında 200’ün üzerinde girişim projesi başvurusu yapıldı.

Başvurular, İTÜ Çekirdek değerlendirme kurulu ve İGA yöneticileri tarafından takım, pazar büyüklüğü ve ticarileşmeye yakınlık boyutları gibi kriterler çerçevesinde değerlendirildi.

İlk değerlendirme aşamasında 76 girişim projesi jüri karşısına çıkarak değerlendirme kuruluna sunum yaptı. Bu projelerden 18’i eğitim, mentorlük programları ve yatırımcı görüşmeleriyle desteklenmeye değer bulundu. 18 girişime tam donanımlı çalışma ortamı, İTÜ Çekirdek girişimcilik eğitimleri, İGA yöneticilerinden mentorlük, İGA-İTÜ ARI Teknokent’in iş ağı, yatırımcı buluşmaları ile perks ve prototipleme laboratuvarı destekleri verildi.

Big Bang Start-Up Challenge final sahnesine çıkan 6 girişim projesi için de toplam 800 bin lira ödül verildi. Proje sahipleri, eğitim, mentorlük ve ücretsiz ofis kullanımı gibi ek faydalara da hak kazandı.

– Desteklenen girişim İGA’da kullanılmaya başlandı

Geçen yıl Big Bang Start-Up Challenge final sahnesinde 110 bin lira ödüle layık görülen The Clico girişimi, bu yıl İGA İstanbul Havalimanı’nın operasyonel süreçlerinde kullanılmaya başlandı.

The Clico, markalara, ürünleri ve hizmetlerine ilişkin gelen müşteri geri bildirimlerini toplayarak doğal dil işleme metotlarıyla anlamlı iç görülere dönüştüren bir uçtan uca çevrim içi itibar yazılımı programı.

2022 yılı Big Bang Startup Challenge final sahnesinde desteklenen girişimlerin 2023 yılında İGA’da ticarileşmesinin sağlanması hedefleniyor.

– ‘Yerli ve yabancı tüm girişimcileri İGA HUB’a davet ediyoruz’

Açıklamada görüşlerine yer verilen İGA İstanbul Havalimanı üst yönetici danışmanı Melih Mengü, program kapsamında hedefledikleri sivil havacılık ve havalimanı işletmeciliği alanında teknoloji odaklı girişimlerin artırılmasına yönelik çalışmaları destekleyeceklerini belirtti.

Geçen yıl Big Bang Start-Up Challenge final sahnesinde destekledikleri The Clico girişimini bu yıl kullanmaya başladıklarını belirten Mengü, şunları kaydetti:

‘İGA Hub Girişimcilik Programı ile İGA süreçlerine teknoloji ve inovasyon odaklı girişimleri entegre ederek destek olmaya devam edeceğiz. Yeni dönemde yerli ve yabancı tüm girişimcileri İGA HUB’a davet ediyoruz, İGA İstanbul Havalimanı’ndaki süreçleri birlikte geliştirerek dünyanın diğer havalimanlarıyla paylaşmak istiyoruz.’

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- REKLAM -
Son Eklenen Haberler
Diğer Haberler