10 Aralık 2023 16:22

Hepsiburada’nın toplam satış hacmi 10,7 milyar TL’ye ulaştı

Hepsiburada’nın toplam satış hacmi, bu yılın üçüncü çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 66 artarak 10,7 milyar TL’ye ulaştı.

Hepsiburada, 2022’nin üçüncü çeyrek sonuçlarını açıkladı.

Hepsiburada’nın toplam satış hacmi üçüncü çeyrekte geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 66 artarak 10,7 milyar TL’ye ulaştı. Müşterilerin Hepsiburada platformu üzerinden verdiği sipariş adedi 2021’in üçüncü çeyreğine göre yüzde 26 artış kaydetti ve 17,4 milyona yükseldi.

2021’in üçüncü çeyreğinde 10,7 milyon olan aktif müşteri sayısı, bu yılın aynı döneminde yüzde 11 artışla 11,8 milyon olurken, 4,4 olan sipariş sıklığı ise 2022’nin üçüncü çeyreğinde yüzde 21 artarak 5,4’e çıktı.

94 bin satıcı ve 145 milyon ürün tek bir platformda Hepsiburada’nın, satıcılarına ve KOBİ’lere sunduğu kapsamlı imkanlar ve satıcı deneyimini geliştirmeye yönelik adımları, aktif satıcı tabanının genişlemesine katkıda bulundu. Böylelikle Hepsiburada platformundaki aktif satıcı sayısı, geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 42 artış gösterdi ve 94,3 bine yükseldi.

Hepsiburada’nın 2017 yılında başlattığı Kadın Girişimcilere Teknoloji Gücü Programı ile destek sağlanan kadın girişimcilerin sayısı ise yaklaşık 38 bine ulaştı. Hepsiburada, 2021’in eylül sonu itibarıyla 76,9 milyon olan ürün sayısını 30 Eylül 2022 itibarıyla yüzde 89 artışla 145 milyona çıkararak ürün tekliflerini güçlendirdi. Öte yandan, toplam satışlar içinde pazar yeri payı üçüncü çeyrekte yüzde 68,2 olarak gerçekleşti.

Şirketin e-cüzdan ve ödeme geçidi çözümü sunan yeni nesil ödeme yöntemi Hepsipay, 2022’nin 3. çeyreğinin sonu itibarıyla 9,2 milyon, kasım ayında ise 10 milyon kullanıcıya ulaştı.

Hepsiburada platformunda yapılan toplam satışların yüzde 44’ü Hepsipay’in kolay ve güvenli ödeme çözümü Hepsipay Cüzdanım aracılığıyla yapıldı. 3. çeyrekte gelişmiş müşteri doğrulama ve e-cüzdan yetenekleriyle alışveriş deneyimini zenginleştiren Hepsipay’in kullanıcıları, ayrıca mevcut kredi veya banka kartlarından para transferi yapabilme olanağına ek olarak, kart kullanmaya gerek kalmadan banka hesaplarından da e-cüzdanlarına havale yapabiliyor.

Hepsipay’in sunduğu Hemen Al Sonra Öde uygulaması, 115 binin üzerinde müşteriye ihtiyaçlarını ertelemeden ve kredi kartı limitlerine takılmadan alışveriş yapma imkanı sundu.

Hepsiburada Premium, Kapında İade, Yarın Kapında, Hemen Al Şimdi Öde gibi yenilikçi servislerle farklılaşan Hepsiburada, müşteri sadakati ve deneyimini ölçmede kullanılan bağımsız Net Tavsiye Skoru (NPS) performansına göre sektör liderliğini 2022’nin üçüncü çeyreğinde de korudu. Hepsiburada’nın kargo hizmeti veren firması HepsiJet Türkiye genelindeki yaygın dağıtım ağıyla teslimatlarını sürdürdü. HepsiJet, 3. çeyrekte satıcısı Hepsiburada olan siparişlerin yüzde 84’ünü Türkiye’nin dört bir yanına ertesi gün teslim etti.

HepsiJet’in 81 ilin tamamında büyük hacimli ürünler için sağladığı teslimat ve iade servisi HepsiJet XL ise hizmet ağıyla müşteri deneyiminde yarattığı fark ile yaklaşık yüzde 99’lık müşteri memnuniyet puanını korudu. Hepsiburada’nın 2022 yılının üçüncü çeyreğinde enflasyon muhasebesine göre hesaplanan toplam satış hacmi 11 milyar TL olarak gerçekleşti.

Finansal verilerin enflasyona göre yeniden muhasebeleştirilmesi sonucunda yılın ilk 9 ayında gerçekleşen toplam satış hacmi, bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 1 azaldı.

Elde ettiği başarılı performans sonucunda Hepsiburada daha önce 2022 yılının tamamı için duyurduğu yüzde 60 civarındaki toplam satış hacmi büyümesi hedefini yüzde 70 civarına yükseltti.

– ‘Bu çeyreği güçlü bir performansla tamamladık’

Açıklamada görüşlerine yer verilen Hepsiburada Üst Yöneticisi (CEO) Murat Emirdağ, bu çeyreği de güçlü bir performansla tamamladık ve karlılık yolunda ilerlemeye devam ettiklerini belirterek, şunları kaydetti:

‘Bu yüksek performans, müşteri deneyimi odağımız, satıcı ve ürün tabanlarındaki genişleme, etkin ve doğru veri kullanımı, pazarlama aktivitelerindeki verimlilik ve disiplinli nakit ve maliyet yönetimi sayesinde mümkün oldu. Hem sipariş sıklığındaki artış hem de aktif müşteri büyümesi sayesinde toplam sipariş adedi geçen yılın aynı çeyreğine göre yüzde 26 arttı. Ayrıca, finansal teknolojiler alanında da ilerleme kaydetmeye devam ettik. Bu kapsamda Hepsipay gelişmiş müşteri doğrulama ve e-cüzdan yetenekleriyle alışveriş deneyimini zenginleştirecek yeni özellikler geliştirmeye odaklandı. Kasım ayı ortasında Hepsipay 10 milyon cüzdan kullanıcısını aştı. Müşterilerimize ve iş ortaklarımıza fayda yaratabilmek amacıyla tüm ekibimizle var gücümüzle çalışıyoruz. Birlikte sadece e-ticarette değil, aynı zamanda finansal teknolojiler, lojistik, reklam hizmetleri ve benzeri alanlarda da güçlü kabiliyetlere sahip entegre bir teknoloji ekosistemi geliştirdik.

Hepsiburada olarak iş ortaklarımız, teknolojimiz, ticaret ekosistemimiz, ekibimiz ve kültürümüzle Türkiye‘yi global arenada temsil eden bir marka olmanın gururunu ve sorumluluğunu taşıyoruz. Ülkemizde yerli e-ticaret ekosistemi ve teknolojilerinin gelişmesine liderlik etme ve müşterilerimizin hayatlarını kolaylaştırma gayemiz doğrultusunda, Türkiye’nin teknolojiyle ve e-ticaretle üretilen katma değerinin yine Türkiye’de yatırıma dönüşmesi ve küresel başarı hikayesi olması için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz.’

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- REKLAM -spot_img
Son Eklenen Haberler
Diğer Haberler