19 Haziran 2024 04:50

Forklift Operatörü Eğitim Programı” mezunu kadınlar görevlerine başladı

Coca-Cola İçecek (CCI) iş yerinde toplumsal cinsiyet eşitliği yaklaşımı kapsamında başlattığı ‘Forklift Operatörü Eğitim Programı’ ile kadınlara istihdam alanı açtı.

Şirketten yapılan açıklamaya göre, ‘Mesleklerin cinsiyeti yoktur’ bakış açısıyla eşit fırsat sunma anlayışını benimseyen Coca-Cola İçecek (CCI), iş yerinde eşitlik hedefiyle sahada çalışan kadın sayısını artırmak için yeni bir adım daha attı.

2030 Sürdürülebilirlik Taahhütlerinde de kadın çalışan sayılarını artırma sözü veren CCI, ‘Forklift Operatörü Eğitim Programı’nı hayata geçirdi. Cinsiyete özgü bir meslek olarak algılanan forklift operatörlüğü, Çeşitlilik ve Kapsayıcılık Günü vesilesiyle programı duyuran CCI’da kadınlar için yeni bir fırsata dönüştü. Eğitimi başarıyla tamamlayan 12 kadın forklift operatörü, CCI’ın Çorlu, İzmir ve Bursa fabrikalarında görev yapmaya başladı.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Coca-Cola İçecek Türkiye Genel Müdürü Hasan Ellialtı, ‘Forklift kullanımı özel sertifikasyon gerektiren bir iş alanı. Biz de CCI Türkiye olarak ‘Forklift Operatörü Eğitim Programı’ ile operatörlerimizi kendimiz yetiştirmeyi hedefledik.

Böylelikle hem kadın işgücünün eğitim ve gelişimine katkıda bulunmayı hem de eğitimin sonunda yapacağımız değerlendirmede başarılı kursiyerlerimize CCI’da istihdam sağlamayı planlıyoruz. Ücretsiz olarak verdiğimiz eğitimleri pilot bölge olarak başlattığımız 3 ilin yanı sıra diğer bölgelerimizde de yaygınlaştırmayı hedefliyoruz.’ ifadelerini kullandı.

– Fabrikalarda farkındalığı artırıcı eğitimler düzenleniyor

CCI’ın eğitim programına katılan kadınların, meslek edinmelerine destek olduklarını dile getiren Ellialtı, ‘Fabrikalarımızda toplumsal cinsiyet eşitliği ve insan hakları ile ilgili bilinci artırmak üzerine interaktif uygulamalar organize ederek farkındalığı artırıcı eğitimler hayata geçirdik. Ayrıca, kadın çalışanlarımızın fabrika ortamında rahat ve mutlu hissetmelerini sağlamak üzere, çalışma ortamı ile ilgili geliştirmeler de yapıyoruz.’ açıklamasında bulundu.

Açıklamaya göre ayrıca, 732 kişinin başvuru yaptığı “Forklift Operatörü Eğitim Programı”na kabul edilen 32 kadın aday, anlaşmalı eğitim kurumlarına yönlendirilerek kursa katıldı. Başarı gösterenler, sertifika almaya hak kazanarak CCI Türkiye’de istihdam edildi.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- REKLAM -
Son Eklenen Haberler
Diğer Haberler