19 Haziran 2024 05:00

Bayrak; ‘Maliyet hesabı yapmaktan iş üretemiyoruz’

Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak inşaat maliyetlerinde günlük yaşanan değişim nedeniyle iş üretmekten çok maliyet hesabı yapıldığını söyledi. Başkan Bayrak ürün tedarik etmenin deveye hendek atlatmaktan zor olduğunu söyledi

Sakarya Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak sektör temsilcilerinin şikayetlerini sıralayıp çözüm istedi. Başkan Bayrak kiralarda yaşanan artışı düşürecek, konuta erişimi kolaylaştıracak adımın fiyat istikrarı ve denetim olduğunu söyledi. Müteahhitler Birliği Başkanı Murat Bayrak “Maliyetlerin bu denli artması konut üretiminin yavaşlaması ve az konutun olması mevcut konut fiyatlarını doğrudan etkilemektedir. Gelen zamlar sebebi ile müteahhitlerimiz yeni projelerini bekletmek durumunda kaldılar. Sektör temsilcileri proje veya iş üretmek yerine maliyet hesabı yapar oldular” dedi” şeklinde konuştu.

“HER GÜN ARTIŞ MI OLUR?”

Başkan Bayrak  “TÜİK verilerine bile baktığımızda inşaat maliyet endeksi nisan ayı bir önceki aya kıyasla yüzde 6,12, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 106,6 yükseldiğini, aylık bazda malzeme endeksi yüzde 7,47 arttı. Yıllık bazda da malzeme endeksi yüzde 133,71, işçilik endeksi yüzde 43,75 artış gösterdi. Bina inşaatı maliyet endeksine baktığımızda nisan ayından bir önceki aya göre yüzde 6,39, geçen yılın aynı ayına kıyasla yüzde 103,46 yükseldi. Bir önceki aya göre malzeme endeksi yüzde 7,92, işçilik endeksi yüzde 1,23 arttığını görmekteyiz. Bina dışı yapılar için inşaat maliyet endeksi nisanda bir önceki aya göre yüzde 5,27, geçen yılın aynı ayına göre yüzde 117,36 yükseldi. Neredeyse her gün artan maliyet sektör temsilcilerinin yatırıma bakışını olumsuz etkiliyor” dedi.

“YATIRIM YAPMAYA ÇEKİNİYOR!”

Başkan Bayrak; Açıklanan verilere bakarsak inşaat maliyetlerindeki zamlar nedeniyle büyük projelerde inşaat sürelerinin çok uzun olmasından dolayı maliyet kontrolünün sağlanamadığını görmekteyiz. Müteahhitler için büyük işler artık büyük risk taşımaktadır. Maliyetleri öngörmenin mümkün olmadığı bir süreç yaşıyoruz. Proje ve yatırım düşüneceğimize her gün maliyet hesaplar haline geldik. Bugün arsa alıp proje geliştirmek istesek ne kadara mal edeceğimizi ve ne kadara satacağımızı bilmiyoruz. Sakarya göç alan bir şehir aynı zamanda kentsel dönüşüm bekleyen yapı stokumuz mevcut. Ancak müteahhitlerimiz yatırım yapmaya çekiniyor” dedi

FİYATLAR KATLANDI

Başkan Bayrak “1 yıl önce 3 bin liraya mal ettiğimiz metrekare inşaatını bu yıl 8-10 bin liraya mal ediyoruz. Malzeme satın alırken vade ve çek konuşamıyoruz, pazarlık yapamıyoruz buna rağmen ürün tedariklerinde sorunlar yaşıyoruz. Konut üretimin artması hem sektörümüzü hareketlendirecektir hem de konut fiyatlarının normale dönmesini sağlayacaktır böylelikle vatandaşımızın hem konuta erişimi hem de kira artışlarının yükselişi azalarak vatandaşlarımızın konuta erişiminin daha kolay olacağını öngörmekteyiz” dedi.

Yorum Yaz

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz

- REKLAM -
Son Eklenen Haberler
Diğer Haberler